Jakie są moje opcje zapisywania danych? (Dane synchronizowane a dane zdalne)

Po zsynchronizowaniu danych masz teraz większą elastyczność w zakresie ich przechowywania. Masz 2 główne opcje przechowywania danych - Zsynchronizowane (co oznacza, że ​​są one zapisywane zarówno w telefonie, jak i na naszym serwerze w chmurze) i Zdalne (co oznacza, że ​​są zapisywane tylko na naszym serwerze w chmurze).

Dostęp do zsynchronizowanych danych można uzyskać na telefonie i dowolnym innym urządzeniu z systemem iOS lub Android za pomocą aplikacji Fish Deeper. Mapy i skany można również przeglądać w portalu internetowym Fish Deeper Web (obecnie notatki i zapisane lokalizacje (upuszczone szpilki) nie są widoczne w Fish Deeper Web, ale będzie to możliwe w przyszłości). Zsynchronizowane dane są dostępne na każdym urządzeniu, a mapy i skany można przeglądać w Fish Deeper Web.

Zdalne dane (które są zapisywane tylko na naszym serwerze) nie mogą być natychmiast dostępne za pośrednictwem aplikacji Fish Deeper - jeśli chcesz je przeglądać na swoim telefonie lub innym systemie Android, lub iOS, musisz najpierw pobrać je z chmury. Mapy i skany przechowywane jako dane zdalne można przeglądać w portalu internetowym Fish Deeper Web.

Skany zapisane jako zsynchronizowane dane będą pojawiać się w aplikacji normalnie, podczas gdy dane zdalne będą nadal wyświetlane, ale tylko jako szary kontur. (patrz zrzut ekranu poniżej).

Twoje skany zostaną domyślnie zapisane jako dane zsynchronizowane. Aby przetworzyć sesję w dane zdalne, co oznacza, że ​​nie będą ona zajmować miejsca w telefonie, wystarczy zaznaczyć ikonę usuwania, a następnie wybrać opcję „Usuń tylko z aplikacji”. Ikona "Usuń" pojawi się, jeśli przytrzymasz palec na skanie (lub przesuń go w lewo, jeśli używasz urządzenia Apple).

Nadal będziesz widzieć sesję w aplikacji, ale tylko jako szary kontur. W każdej chwili możesz pobrać go z powrotem na swoje urządzenie.