Odnajdywanie ryb i określanie ich wielkości za pomocą modeli Deeper PRO / PRO + / CHIRP.

Na dany moment istnieją 2 sposoby wykrywania ryb i określania ich rozmiarów za pomocą Deeper PRO / PRO + / CHIRP: Ikony Ryb (Fish Icons) lub Tryb ekranu szczegółowego (Ikony Ryb wyłączone).

Korzystanie z metody Fish Icons

Opcja Ikony Ryb (Fish Icons) jest uważana za najłatwiejszy sposób lokalizowania ryb i funkcja, która może być użyta, jeśli nie masz doświadczenia w czytaniu ekranu sonaru.

Gdy ikony ryb są włączone, specjalne algorytmy analizują ekran sonaru i zaznaczają odbicia ultradźwięków od ryb ikonami ryb. W zależności od wykrytych rozmiarów ryb będą dostępne 3 ikony ryb o różnych rozmiarach. Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej opcji, oto najbardziej odpowiednie ustawienia sonaru:

- Wyświetlanie danych sonaru: szczegółowy

- Szeroka wiązka (47 ° / 55 °) jest dobra do szybkiego skanowania większych obszarów i uzyskiwania ogólnych informacji o rybach, głębokości i strukturze dna, ale dokładność i szczegółowość będą niższe. Nie będziesz w stanie dokładnie określić rozmiaru ryby za pomocą szerokiej wiązki, ale ze względu na duży obszar, pokryty przez wiązkę, będziesz w stanie szybciej zlokalizować obecność ryb (na przykład, jeśli szukasz ławice ryb). Skanowanie szeroką wiązką najlepiej sprawdza się na płytszych wodach.

- Wąska wiązka (7 ° / 15 ° / 16 °) jest znacznie dokładniejsza przy określaniu wielkości ryby, więc jeśli widzisz gruby łuk lub linię podczas korzystania z tej wiązki - ryba jest zdecydowanie duża. Wąskie wiązki pokrywają mniejszy obszar, więc zlokalizowanie ogólnej obecności ryb może być trudniejsze.

- Ikony ryb (Fish Icons): Włączone

- Czułość: 70-90%, ale można ją zmniejszyć, jeśli woda jest mętna lub jeśli celujesz tylko w duże ryby.

Ⓘ Należy pamiętać, że nie jest możliwe określenie dokładnego rozmiaru ryb przy użyciu jakiejkolwiek technologii sonarowej - jest to związane z działaniem wszystkich sonarów i fizyką ultradźwięków. Dlatego powinieneś spojrzeć na różne rozmiary ikon ryb jako przybliżoną ocenę wielkości ryby, a nie jako dokładny pomiar. Nie można powiedzieć, że ikona dużej ryby oznacza, że ​​ryba pod spodem ma więcej niż 20 lub 35 cm długości. Ale kiedy zobaczysz ikonę dużej ryby - istnieje bardzo duża szansa, że ​​ryba jest rzeczywiście duża.

Analiza nieprzetworzonego obrazu sonaru (zalecane) Analiza nieprzetworzonego obrazu sonaru (Zalecane)

Drugą opcją jest wyłączenie Ikony Ryb i przyjrzenie się rzeczywistym odczytom sonaru, co jest uważane za bardziej zaawansowaną metodę, ale jednocześnie dokładniejszą. Jeśli wyłączysz ikony ryb, zobaczysz, że ryby w odczytach sonaru są wyświetlane jako łuki lub linie. Grubość tych linii / łuków wskazuje, jak duża jest ryba.

Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat tutaj:

Jak czytać ekran sonaru Deeper CHIRP +.

Jak czytać ekran sonaru Deeper PRO / PRO +.

 

Zalecane ustawienia sonaru do lokalizacji ryb, gdy ikony ryb są WYŁĄCZONE:

  •  Wyświetlanie danych sonaru: Szczegółowe
  • Szeroka wiązka (47 ° / 55 °) jest dobra do szybkiego skanowania większych obszarów i uzyskiwania ogólnych informacji o rybach, głębokości i strukturze dna, ale dokładność i szczegółowość będą niższe. Nie będziesz w stanie dokładnie określić rozmiaru ryby za pomocą szerokiej wiązki, ale ze względu na duży obszar pokryty przez wiązkę będziesz w stanie szybciej zauważyć obecność ryb (na przykład, jeśli szukasz ławice ryb). Skanowanie szeroką wiązką najlepiej sprawdza się na płytszych wodach.
  • Wąska wiązka (7 ° / 15 ° / 16 °) jest dużo dokładniejsza przy określaniu wielkości ryby, więc jeśli widzisz gruby łuk lub linię podczas używania tej wiązki - ryba jest zdecydowanie duża. Wąskie belki pokrywają mniejszy obszar, więc zlokalizowanie ogólnej obecności ryb może być trudniejsze.
  • Ikony Ryb (Fish Icons): Wyłączone
  • Wrażliwość: 70-90%, ale można ją zmniejszyć, jeśli woda jest mętna lub jeśli celujesz tylko w duże ryby.

Ⓘ Podczas poszukiwania ryb użyj najpierw szerokiej wiązki, aby znaleźć ogólną lokację ryb, a następnie przełącz na wąską wiązkę i przeskanuj ten obszar kilka razy, aby uzyskać dokładną lokację i rozmiar ryby.

Ⓘ W przypadku korzystania z szerokiej wiązki łuki / linie ryb będą wyglądać na znacznie grubsze w porównaniu z wąską wiązką. Lepiej jest użyć wąskiej wiązki dla dokładniejszej oceny wielkości ryb.

Kilka ważnych rzeczy, o łukach rybnych:

  1. Będziesz otrzymywać łuki tylko z poruszających się ryb (lub jeśli Twój sonar się nad nimi porusza).
  2. Jeśli zarówno Twój sonar, jak i ryba są nieruchome, zobaczysz linię, a nie łuk.
  3. Pełny łuk uzyskasz tylko wtedy, gdy ryba przejdzie przez cały stożek sonaru.
  4. Jeśli ryba przepłynie przez część twojego stożka, pojawi się jako pół łuku lub gruba kreska - uważaj na nie.
  5. Dłuższe łuki mogą wskazywać na bardziej aktywną rybę, która szybko porusza się pod stożkiem sonaru, podczas gdy krótsze łuki mogą wskazywać, że ryby są mniej aktywne.

Wybór odpowiedniej palety kolorów

Modele Deeper PRO i CHIRP pozwalają na wybór pomiędzy 3 różnymi paletami kolorów (Klasyczna / Dzień / Noc). Wybór odpowiedniej palety kolorów może pomóc w interpretacji wielkości ryb i cech dna. Kolory widoczne na ekranie są ważne dla zrozumienia, jak mocno obiekty podwodne odbijają sygnał sonaru, co jest kluczowym czynnikiem przy określaniu ich wielkości i grubości.

Ⓘ Aby uzyskać najlepszą interpretację wielkości ryb i cech dna, użyj ustawienia Wąskiej Wiązki (Narrow beam) (modele PRO) lub Średniej (Mid) / Wąskiej (Narrow beam) dla Deeper CHIRP. Szerokie wiązki są mniej dokładne przy określaniu wielkości ryb lub struktury dna.

Paleta kolorów: Dzień (zalecana)

Ta paleta kolorów jest używana w tradycyjnych sonarach łodzi i jest ogólnie uważana za najlepszą w użyciu. Pozwala uzyskać najdokładniejsze zrozumienie rozmiary obiektów podwodnych i twardości dna. Sposób interpretacji kolorów jest dość prosty: intensywność koloru odpowiada temu, jak silnie sygnał ultradźwiękowy został odbity od obiektu. Duże i twarde obiekty będą silniej odbijać ultradźwięki, dzięki czemu będą wyświetlane w bardziej żywych i jasnych kolorach. Miękkie obiekty, takie jak błotniste dno lub chwasty, będą wyświetlane w ciemniejszych kolorach.

Żółty - najsilniejsze odbicie sygnału. Zobaczysz go z twardego dna, grubych i twardych obiektów podwodnych, takich jak głazy, a także dużych ryb. Czasami można zobaczyć ten kolor na obszarach o bardzo gęstej roślinności.

Czerwony - średnie odbicie sygnału. Zobaczysz go w wodzie z dnem o średniej twardości, a także na  rybach średniej wielkości. Możesz również zobaczyć takie kolory na bardzo grubych chwastach.

Niebieski - słabe odbicie. Małe rybki, przynęty i pojedyncze krzewy roślinności pojawią się na niebiesko. Bardzo miękkie, błotniste dno będzie widoczne jako warstwa niebieskiego koloru, który miesza się z czerwonym lub żółtym.

Paleta kolorów: Klasyczna

Ta paleta kolorów zawiera specjalne algorytmy, które interpretują chwasty i ryby oraz oznaczają chwasty kolorem zielonym, a ryby kolorem żółtym. Jest to łatwiejsze do zrozumienia dla początkujących użytkowników, ale biorąc pod uwagę, że interpretacja jest wykonywana przez algorytm - można spodziewać się niedokładności. Poza tym, rozumienie kolorów w tym trybie jest bardzo podobne do palety dziennej kolorów. Intensywność koloru odpowiada temu, jak silnie sygnał ultradźwiękowy został odbity od obiektu. Duże i twarde obiekty będą silniej odbijać ultradźwięki, dzięki czemu będą wyświetlane w bardziej żywych i jasnych kolorach.

Biały - najsilniejsze odbicie sygnału. Zobaczysz go z twardego dna, grubych i twardych podwodnych obiektów takich jak głazy, a także naprawdę dużych ryb. Czasami można zobaczyć te kolory na obszarach o bardzo gęstej roślinności.

Czerwony - silne odbicie sygnału. Zobaczysz to na bardzo gęstej roślinności, a także na dużych rybach.

Żółty - średnie odbicie sygnału. Zobaczysz je na dnie o średniej twardości, a także na rybach średniej wielkości. Takie kolory można również zobaczyć na gęstej roślinności.

Zielona - roślinność. Możesz również zobaczyć zielone kolory jako poziomą linię przechodzącą przez dno - oznacza to, że dno jest bardzo miękkie, prawdopodobnie błotniste.

Pomarańczowy - słabe odbicie. Ten kolor będzie widoczny na miękkim dnie.

Paleta kolorów: Noc

Wybierz tę paletę kolorów w słabych warunkach oświetleniowych.

W przypadku modeli Deeper CHIRP kolory używane w nocnej palecie kolorów są odwróconymi kolorami z dziennej palety kolorów, a logika ich interpretacji jest taka sama.

W przypadku modeli Deeper PRO kolory z nocnej palety są podobne do kolorów z klasycznej palety, z wyjątkiem, że są ciemniejsze.