Korzystanie z modułu GPS

Moduł GPS smartfona/tabletu

Aplikacja Deeper wykorzystuje odbiornik GPS smartfona/tabletu do wielu różnych zadań związanych z tworzeniem map, w tym do analizy ukształtowania dna przy trollingu, zapisywania lokalizacji, w której wykonano skanowanie, a także oznaczania przerębli za pomocą GPS. W przypadku tych zadań smartfon lub tablet powinien się znajdować w odległości maksymalnie 1 m od echosondy Deeper. Zbyt duża odległość między urządzeniami spowoduje, że informacje o lokalizacji, której dotyczą odczyty, będą niepoprawne.


Wbudowany moduł GPS (modele Deeper PRO+/CHIRP+/CHIRP+2) 

Modele Deeper PRO+ i CHIRP+ mają wbudowany odbiornik GPS. Dzięki temu nie muszą się znajdować w tym samym miejscu co smartfon, aby można było tworzyć mapy — można je zarzucić.

W trybie GPS z brzegu w prawym górnym rogu mapy znajduje się ikona satelity. Kolor tej ikony informuje o stanie połączenia GPS:

-          GPS znaleziono oznacza, że moduł GPS określił lokalizację echosondy Deeper i że można rozpocząć tworzenie mapy.

-          Poszukiwanie GPS oznacza, że echosonda Deeper przetwarza informacje z satelity, a lokalizacja jest albo nieznana, albo nie można jej obecnie określić wystarczająco precyzyjnie. 

-          Jeżeli „Poszukiwanie GPS” długo nie zmienia się na „GPS znaleziono” najprawdopodbniej Deeper jest w budynku, lub pod dachem łodzi, jest zanurzony pod wodą, lub okoliczność blokuje sygnał GPS (na przykład w górach).

-          „Słaby sygnal GPS” oznacza, że sygnał GPS jest dostępny, lecz nie jest dostatecznie dokładny dla tworzenia batymetrii. Zostaw Deeper w wodzie na 10 minut zanim sygnał stanie się bardziej stabilny.

Jak uzyskać największą siłę sygnału GPS w trybie GPS z brzegu

Siłę sygnału w trybie GPS z brzegu można poprawić, stosując się do następujących zaleceń:

– Poczekaj, aż echosonda Deeper PRO+/CHIRP+ odbierze silny sygnał GPS z satelity. Odbiornik GPS wbudowany w echosondę Deeper musi połączyć się z satelitami krążącymi wokół Ziemi, co może trochę potrwać. Ponadto dostępność tych satelitów może być zmienna, w związku z czym jednego dnia urządzenie uzyskuje silny sygnał GPS już po chwili, a innego potrzeba na to znacznie więcej czasu. Zalecamy umieszczenie echosondy Deeper w wodzie, włączenie trybu GPS z brzegu i odczekanie 5–10 minut przed zarzuceniem wędki.

– Sprawdź, czy ikona satelity jest zielona. Gdy tylko Deeper znajdzie stabilne połączenie z GPS, status GPS zmieni się na “GPS znaleziono”. Po zarzuceniu sonarem sprawdź ponownie status GPS. Jeżeli zmienił się on na “Poszukiwanie GPS”, zaczekaj kilka minut aby sygnał mógł stabilizować się.

— Sprawdź, czy problem nie jest związany z warunkami atmosferycznymi lub z obecnością przeszkód. Siła sygnału GPS zależy od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu i obecności przeszkód. Często maleje, gdy pada deszcz albo gdy niebo jest silnie zachmurzone. Czasami odbiór sygnału uniemożliwiają przeszkody znajdujące się u góry, takie jak gałęzie czy linie energetyczne. 

- Zwijaj Deeper powoli i stabilnie. Jeżeli będziesz zwijać Deeper zbyt szybko, sonar zanurzy się pod wodą i straci połączenie z GPS.