Podstawy wędkowania pod lodem (Deeper PRO, CHIRP modele)

Upewnij się, że sonar jest wodoodporny. Jeżeli korzystasz z modeli Deeper CHIRP, lub PRO, zawsze upewnij się, że górna pokrywa jest poprawnie zamocowana. „Water” oraz „Proof” odznaki powinne być wyrównywane między sobą. Aby to zrobić:

1. Umieść górną pokrywę na obudowę sonaru Deeper tak, aby „Water” i „Proof” odznaki były wyrównywane, lecz jeszcze nie zakręcaj pokrywę.

2. Ostrożnie zakręcaj pokrywą przeciw strzałki zegara, aż pokrywa odrobinę opadnie.

3. Gdy pokrywa opadnie, rozpocznij zakręcać ją według strzałki zegara. Zakręć ją według ją z wystarczającą siłą, aby “Water” i “Proof” odznaki wyrównają się.

Połączenie z sonarem:

 1. Umieść Deeper w wodzie, w pozycji bliskiej do lądu. Około 5 metrów / 16 stóp od Twego smartfonu.
 2. Przejdź do Ustawień Wi-Fi na smartfonie. W liście dostępnych sieci Wi-Fi znajdź sieć Deeper i połącz się do niej. Jeżeli potrzebne będzie hasło - 12345678
 3. Następnie otwórz aplikację Fish Deeper i połącz się z sonarem. Upewnij się, że aplikacja ma dostęp do Twojej lokacji, oraz że GPS jest włączony na Twym smartfonie.
 4. Włącz tryb Pod Lodem

Echosondy Deeper PRO, PRO+ i CHIRP+ nadają się także do łowienia pod lodem, ponieważ mogą pracować w temperaturze do -20°C. Model Deeper START jest przeznaczony do pracy w temperaturze nie niższej niż 0°C, w związku z czym nie można go używać na lodzie.

Podczas użycia urządzenia PRO/PRO+/CHIRP+ na lodzie należy włączyć tryb wędkowania pod lodem (Ustawienia echosondy > Łowienie pod lodem).

Zapewni to optymalną czytelność wskazań i automatyczne wybranie najlepszych ustawień echosondy.

Wiercenie otworu i umieszczanie echosondy w wodzie

Po wywierceniu otworu w lodzie można po prostu umieścić echosondę Deeper w środku. Zamocowanie żyłki do urządzenia Deeper nie jest konieczne, ale ułatwi wyciąganie go z przerębli. Do ewentualnego doczepienia żyłki należy użyć górnego punktu mocowania. Kiedy urządzenie Deeper znajdzie się w wodzie, włączy się automatycznie, a następnie zsynchronizuje się ze smartfonem i rozpocznie skanowanie akwenu. Trzeba pamiętać, że w warunkach bardzo niskiej temperatury może dojść do oblodzenia dwóch  metalowych kołków na spodzie urządzenia, co uniemożliwi jego włączenie. W takiej sytuacji wystarczy usunąć lód z węzłów i umieścić urządzenie Deeper z powrotem w przerębli.

 

Grubość lodu

Echosondy Deeper unoszą się na wodzie (w przeciwieństwie do innych flasherów podlodowych, które wymagają zanurzenia). To oznacza, że w przypadku bardzo dużej grubości lodu skanowanie może przebiegać nieprawidłowo, ponieważ stożek sygnału obejmuje bok przerębli, wskutek czego odbijają się od niego impulsy akustyczne. Rozwiązanie jest następujące:

 • Wywierć większy otwór w bardzo grubym lodzie. Zapobiegnie to odbijaniu impulsów akustycznych przez bok przerębli.
 • Umieść echosondę Deeper dokładnie pośrodku przerębli.
 • Oczyść przeręblę z lodu i śniegu.
 • Jeśli korzystasz z urządzenia CHIRP+, wybierz tryb wysokiej częstotliwości CHIRP (7°). 

 

Akumulator

Trzeba mieć świadomość, że w ujemnych temperaturach akumulator szybciej się rozładowuje — i dotyczy to zarówno akumulatora urządzenia Deeper, jak i smartfona/tabletu. Poniżej znajdują się zalecenia przydatne w takich sytuacjach.

Akumulator urządzenia Deeper

 1. Przed wyruszeniem na lód naładuj całkowicie akumulator.
 2. Wyjmuj echosondę Deeper z wody, kiedy jej nie używasz, i dbaj o jej izolację termiczną (np. umieszczaj ją w neoprenowym etui dostarczanym z modelem Deeper PRO/PRO+/CHIRP+ albo w kieszeni).
 3. Zabieraj ze sobą powerbank, aby móc doładować akumulator urządzenia Deeper. Pamiętaj, że akumulator litowo-jonowy echosondy Deeper można ładować wyłącznie w temperaturze wyższej lub równej 3°C (w przypadku zbyt niskiej temperatury przy rozpoczynaniu ładowania zapala się niebieski wskaźnik LED). Pomóc może umieszczenie urządzenia na czas ładowania w samochodzie albo w ogrzewanym namiocie na lód.
 4. Jeżeli używasz modele CHIRP+/CHIRP+2 możesz włączyć tryb oszczędzania baterii w ustawieniach sonaru.

Akumulator smartfona/tabletu

 1. Przed wyruszeniem na lód naładuj całkowicie akumulator smartfona/tabletu.
 2. Używaj zimowego etui Deeper, aby zapewnić izolację termiczną smartfona i w ten sposób wydłużyć czas pracy jego akumulatora.
 3. Zabieraj ze sobą powerbank, aby móc doładować akumulator smartfona/tabletu.

 

Wybieranie miejsca

Ocena, czy dane miejsce będzie odpowiednie, jest bardzo prosta. Wystarczy umieścić echosondę Deeper w przerębli. Pośrodku flashera kołowego i w prawym górnym rogu ekranu pojawi się informacja o głębokości. Można też sprawdzić, czy w danym miejscu występuje roślinność — będzie ona pokazywana w zielonym kolorze na standardowym ekranie echosondy. Te informacje wystarczą, aby ocenić, czy warto zarzucić wędkę w danym miejscu.

Dobrym pomysłem jest też wywiercenie wielu otworów. Pozwoli to sprawdzić za pomocą urządzenia Deeper, jak zmienia się głębokość, i na tej podstawie wybrać najlepsze miejsce.

Ponadto warto stworzyć latem mapę akwenu — z łodzi lub kajaka albo z brzegu, używając echosondy Deeper PRO+ lub CHIRP+ — co pozwoli określić najlepsze miejsca do wędkowania w okresie zimowym.

 

Oznaczanie ryb i obserwowanie przynęty

Ekran wędkowania pod lodem dostępny w aplikacji Deeper oferuje szereg opcji lokalizowania ryb, śledzenia przynęty i obserwowania reakcji ryb. Po lewej stronie znajduje się tradycyjny flasher kołowy, między środkiem a prawą stroną — ekran echosondy, a po prawej stronie — flasher słupkowy.

– Ekran echosondy: To ten sam ekran co wyświetlany w trybie standardowym przy wędkowaniu z brzegu. Niebieski obszar to lód, pomarańczowy to dno, a wszelkie obiekty wyświetlane pomiędzy nimi to albo ryby, albo przynęta. W menu po prawej stronie można ustawić czułość i zmienić paletę kolorów, aby wybrać tryb dzienny lub nocny (Ustawienia echosondy > Tryb kolorów).

– Tradycyjny flasher kołowy: Ten ekran wygląda dokładnie jak konwencjonalny flasher kołowy. Pośrodku są pokazywane informacje o głębokości i temperaturze wody powierzchniowej. Na obwodzie znajduje się faktyczny flasher. Obszar górny, w niebieskim/szarym kolorze, to lód. Z kolei obszar brązowy/pomarańczowy to dno. Znajduje się na końcu, jeśli przyjąć ruch w kierunku wskazówek zegara. Obiekty wyświetlane pomiędzy tymi obszarami to albo przynęta, albo ryby. Mają one zielony/żółty kolor.

– Flasher słupkowy: Po prawej stronie ekranu znajduje się flasher słupkowy. Poszczególne odczyty echosondy są na nim pokazywane w białym kolorze na czarnym tle. Na samej górze widać nieznacznie poruszającą się białą plamkę — to lód. Z kolei w dolnej części ekranu znajduje się grubszy biały kształt, który zwęża się ku dołowi — to dno. Przynęta, jig czy ryba są pokazywane pomiędzy tymi strefami w postaci poruszających się białych kształtów. Wielkość i grubość tych kształtów informuje o wielkości obiektu.

 

Tworzenie mapy i oznaczanie przerębli za pomocą GPS

Na ekranie wędkowania pod lodem jest dostępna także funkcja tworzenia mapy. Aby ta funkcja działała, trzeba być zarejestrowanym użytkownikiem i pobrać mapy offline swojego kraju. W lewej części ekranu znajduje się ikona mapy. Jej dotknięcie powoduje otwarcie mapy z informacją o bieżącej lokalizacji. Po umieszczeniu echosondy Deeper w przerębli ta lokalizacja zostanie automatycznie zaznaczona na mapie i zapisana. W analogiczny sposób na mapę zostanie naniesiona także każda kolejna przerębla. Po dotknięciu którejkolwiek z tych lokalizacji pojawi się informacja o głębokości w danym miejscu.

Co ważne, aplikacja Deeper używa do tego celu modułu GPS w smartfonie lub tablecie (nie jest wymagane połączenie z Internetem). Aby zapewnić dokładność nanoszenia lokalizacji, należy po umieszczeniu echosondy Deeper w pierwszej przerębli stanąć ze smartfonem nie dalej niż 1 m od tej przerębli. 

Łowienie w wielu przeręblach

Modele Deeper PRO/PRO+/CHIRP+ pozwalają monitorować przeręblę z oddali, ponieważ w ich przypadku zasięg połączenia bezprzewodowego wynosi 100 m. Dzięki temu można wędkować w jednej przerębli i jednocześnie monitorować aktywność ryb w innej, w której znajduje się echosonda Deeper. 

Zakłócenia generowane przez inne flashery

Kiedy w pobliżu przerębli znajdują się inne flashery podlodowe, mogą one zakłócać sygnał echosondy. W rezultacie może się pogorszyć dokładność odczytów urządzenia Deeper. Dlatego należy w miarę możliwości zachowywać jak największą odległość od innych wędkarzy korzystających z flashera.