Podstawy wędkowania z brzegu z użyciem echosondy Deeper

Upewnij się, że sonar jest wodoodporny. Jeżeli korzystasz z modeli Deeper CHIRP, lub PRO, zawsze upewnij się, że górna pokrywa jest poprawnie zamocowana. „Water” oraz „Proof” odznaki powinne być wyrównowane między sobą. Aby to zrobić:

1. Umieść górną pokrywę na obudowę sonaru Deeper tak, aby „Water” i „Proof” odznaki były wyrównywane, lecz jeszcze nie zakręcaj pokrywę.

2. Ostrożnie zakręcaj pokrywą przeciw strzałki zegara, aż pokrywa odrobinę opadnie.

3. Gdy pokrywa opadnie, rozpocznij zakręcać ją według strzałki zegara. Zakręć ją według ją z wystarczającą siłą, aby “Water” i “Proof” odznaki wyrównają się.

Połączenie z sonarem:

  1. Umieść Deeper w wodzie, w pozycji bliskiej do lądu. Około 5 metrów / 16 stóp od Twego smartfonu.
  2. Przejdź do Ustawień Wi-Fi na smartfonie. W liście dostępnych sieci Wi-Fi znajdź sieć Deeper i połącz się do niej. Jeżeli potrzebne będzie hasło - 12345678
  3. Następnie otwórz aplikację Fish Deeper i połącz się z sonarem. Upewnij się, że aplikacja ma dostęp do Twojej lokacji, oraz że GPS jest włączony na Twym smartfonie.
  4. Jeżeli używasz model PRO – wybierz tryb Pokaż tylko skan:

  1. Jeżeli używasz model PRO+, lub CHIRP+ - wybierz tryb Z Brzegu:

Zalecane ustawienia podczas wędkowania z brzegu:

  • Ekran echosondy: Nieprzetworzony
  • Szeroka wiązka (47°/55°): Jest użyteczna dla szybkiego przeskanowania większej powierzchni oraz otrzymania podstawowej informacji o rybie, głębokości i strukturze dna. A jednak, szeroka wiązka ma słabszą szczególność, trudno będzie zrozumieć rozmiar ryby, lecz dzięki pokryciu szerokiej powierzchni łatwiej będzie znaleźć pozycje ryby (na przykład gdy szukasz ławice ryb).

ⓘ Ważne: Dla tworzenia map batymetrycznych zalecamy używanie średniej lub wąskiej wiązki.

ⓘ Ważne: Szeroka wiązka nie jest dostosowana do skanowania w płytkiej wodzie. Jeżeli skanowana woda jest płytsza niż 2-5 metry (7-16 stóp), zalecamy użycie wąskiej wiązki

  • Wąska lub Średnia wiązka (7°/15°/20°) Jest o wiele szczególniejsza w identyfikacji rozmiaru ryby, więc jeżeli widzisz szeroką arkę lub linię – ryba powinna być większa. Wąska wiązka pokrywa mniejszą powierzchnię dna, więc trudniej może być znalezienie lokacji ryby.

ⓘ Ważne: Wąska wiązka jest bardzo czuła na wpływ wody, więc możesz zauważać niezwykłe odczyty, jeżeli woda jest falista. Wąska wiązka jest najbardziej pasująca do tworzenia map batymetrycznych.

  • Ikony ryb: Wyłączone
  • Czułość: 70-100%, lecz jeżeli woda jest mętna, czułość można zmniejszyć. Osobiście jeżeli celem jest większa ryba.

 

Zarzucanie

– Punkty mocowania: W przypadku wędkowania z brzegu trzeba przyczepić żyłkę do dolnego punktu mocowania. Echosondy Deeper mają trzy punkty mocowania (wyjątek stanowi model Deeper START, który ma tylko jeden). W razie użycia innego punktu mocowania urządzenie będzie nachylone pod niewłaściwym kątem na tafli wody.
 

 

– Żyłka: Wszystkie nasze echosondy są testowane pod kątem zgodności z żyłkami pojedynczymi o wytrzymałości do 2,7 kg oraz z plecionkami wytrzymującymi obciążenie do 9 kg. Przed każdym zarzuceniem echosondy trzeba sprawdzić stan żyłki — nie może być ona postrzępiona ani zużyta.

Dla dodatkowej ochrony zalecamy użycie 11 kg / 25 lbslub mocniejszej plecionki.

– Wędki: Echosondy Deeper można zarzucać z użyciem wędek na duże ryby i wędek na ryby średniej wielkości. W przypadku korzystania z wędki na duże ryby można zarzucać w linii prostej przed siebie. Wędki na ryby średniej wielkości wymagają zarzucania z boku.

 

Zwijanie

Zasada zwijania żyłki z doczepioną echosondą Deeper jest prosta: trzeba to robić powoli i miarowo. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego.

– Zwijaj żyłkę powoli: Przy zbyt szybkim zwijaniu żyłki echosonda Deeper może się kołysać na boki. W takiej sytuacji jej odczyty będą mniej wiarygodne. Jeśli na przykład urządzenie przechyli się na bok, wiązka sygnału będzie musiała pokonać dłuższą drogę, zanim dotrze do dna. W rezultacie echosonda pokaże głębokość większą niż faktyczna.

– Zwijaj żyłkę płynnym ruchem: Ważne jest również zachowanie jednakowej prędkości przy zwijaniu żyłki. Trzeba pamiętać, że echosonda cały czas skanuje akwen. W związku z tym gdy żyłka się zatrzyma, dno będzie wyglądało na płaskie, ponieważ urządzenie będzie stale przesyłało ten sam odczyt głębokości. Jeśli dno będzie wyglądało na płaskie także przy zwijaniu żyłki, faktycznie takie będzie. W związku z tym, że głębokość akwenów nie jest stała — m.in. z powodu występowania uskoków — istotne jest równomierne tempo. Spadek prędkości zwijania spowoduje, że nachylenie widoczne na ekranie będzie łagodniejsze. Z kolei przy wzroście prędkości nachylenie będzie bardziej strome. Tak więc stała prędkość zwijania żyłki pozwoli uzyskać wiarygodny odczyt danych dotyczących zmian głębokości.

 

Wędkowanie z brzegu w różnych warunkach — łowienie z pomostu i w rzekach

Echosondy Deeper można używać zarówno w przypadku wędkowania z pomostu, przystani lub mostu (także w akwenach słonowodnych), jak i łowienia w rzekach. Ale wymaga to odpowiedniego przygotowania i podejścia.

Wędkowanie z pomostu, przystani lub mostu

Żyłkę trzeba przyczepić do środkowego punktu mocowania. Echosondy Deeper mają trzy punkty mocowania (wyjątek stanowi model Deeper START, który ma tylko jeden). W razie użycia innego punktu mocowania urządzenie będzie nachylone pod niewłaściwym kątem na tafli wody.

Echosondy Deeper nadają się także do łowienia w słonej wodzie, z przystani lub pomostu, o ile fala nie jest zbyt wysoka. Kiedy woda jest wzburzona, jakość połączenia ze smartfonem może być słabsza.

Ważne: po użyciu echosondy w słonej wodzie zalecane jest jej wyczyszczenie wodą do picia (zwykłą wodą) i wytarcie jej suchym materiałem.

Wędkowanie w rzekach

Echosondę Deeper można także używać do określania głębokości i cech ukształtowania dna rzek, pod warunkiem że nurt nie jest bardzo silny. Używane są te same punkty mocowania co w przypadku jezior (dolny przy wędkowaniu z brzegu, środkowy przy łowieniu z mostu lub pomostu).

W tym zastosowaniu echosond Deeper najlepiej sprawdzają się funkcje oceniania głębokości i analizy cech ukształtowania dna — przy silnym nurcie oznaczanie ryb może być trudne. Z drugiej strony nurt sam przenosi urządzenie Deeper, pozwalając łatwo zbadać wybrany obszar rzeki. Użytkownicy modelu Deeper PRO+ lub CHIRP+ powinni wybrać w ustawieniach tryb łowienia z brzegu z wykorzystaniem GPS (Ustawienia echosondy > tryb GPS z brzegu), który pozwoli zbadać głębokość rzeki podczas dryfowania urządzenia.

W przypadku urządzenia Deeper PRO lub PRO+ zalecamy wybranie wąskiej wiązki (290 kHz), ponieważ zapewni to większą dokładność tworzenia mapy. W modelu CHIRP+ największą dokładność tworzenia mapy oferuje tryb wąska wiązka lub średnia wiązka.