Podstawy odczytów echosondy.

Odczyty sonarów Deeper PRO i CHIRP dostarczają kluczowe informacje o akwenie, takie jak lokacja ryb, ich przybliżona wielkość, twardość dna, roślinność i jej gęstość, a także struktura podwodna.

Ważne jest również zrozumienie, w jaki sposób różne ustawienia, takie jak kąt wiązki i paleta kolorów, wpływają na wyświetlanie sonaru i ilość dostarczanych informacji.

Ogólną informację o tym, jak sonary wyświetlają informacje i jak je interpretować, znajdziesz tutaj:

Jak działa sonar: https://deepersonar.com/pl/pl_pl/jak-to-dziala/jak-dziala-sonar

Jak czytać ekran echosondy (PRO/PRO+): https://deepersonar.com/pl/pl_pl/jak-to-dziala/jak-czytac-ekran-echosondy

Jak odczytywać dane z echosondy CHIRP+: https://deepersonar.com/pl/pl_pl/jak-to-dziala/jak-odczytywac-dane-z-echosondy-chirp

 

Podstawy odczytów echosondy

Dno: Po ustawieniu trybu wyświetlania sonaru na surowy (szczegółowy), Deeper może pomóc w określeniu, czy dno jest twarde, czy miękkie. Kiedy impulsy sonaru, wysyłane z Deeper‘a, są odbijane od dna, twarde dno zwróci silniejszy sygnał niż miękkie dno. Aby dokładniej określić twardość dna, użyj wąskiej lub średniej wiązki. Szerokie wiązki nie nadają się do określania twardości dna.

 

Drugi sygnał zwrotny sonaru: Możesz również zobaczyć drugi sygnał zwrotny sonaru: jest to spowodowane kilkakrotnym odbijaniem się sygnału sonaru między dnem a powierzchnią wody. Twarde dna pokażą silny drugi zwrot, podczas gdy miękkie dna pokażą bardzo słaby lub wcale go nie pokażą. Aby prawidłowo określić twardość dna, użyj wąskiego lub średniego kąta wiązki. Szerokie wiązki nie nadają się do określania twardości dna.

 

Ikony ryb: Ikony ryb są wyświetlane w trzech różnych rozmiarach. Klasyfikacja ryb według wielkości zależy od wielu zmiennych, a waga jest tylko jedną z nich. Oznacza to, że ikony ryb nie zawsze dokładnie odzwierciedlają rzeczywisty rozmiar ryby. Jeśli chcesz dokładniej określić rozmiar ryb, wybierz opcję Wyświetlania surowych odczytów (Nieprzetworzonych) i wyłącz ikony ryb. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj.

 

Powierzchnia wody: wzdłuż górnej części ekranu zobaczysz niebieską linię tafli wody z grupą intensywnych kolorów. Ten obszar to bałagan na powierzchni, który może być spowodowany falami lub innymi zakłóceniami sonaru na powierzchni wody. Bałagan na powierzchni to martwa strefa, w której sonar nie wykryje żadnych ryb ani obiektów podwodnych.

Szerokość bałaganu powierzchniowego zależy od kąta wiązki i używanej częstotliwości. Im wyższa częstotliwość – tym mniejszy bałagan na powierzchni i tym mniejsza głębokość będzie potrzebna dla działania echosondy.

Bałagan powierzchniowy w wypadku modelu CHIRP

W przypadku korzystania z wiązki Wąskiej CHIRP (675 kHz) strefa zakłóceń powierzchniowych będzie rozciągać się do 0,15 m od powierzchni wody. W tym obszarze nie zostaną wykryte żadne ryby ani obiekty podwodne. Deeper wyświetli komunikat o błędzie „zbyt płytko lub zbyt głęboko”, jeśli rzeczywista głębokość wody jest mniejsza niż 0,15 m.

Średnia wiązka CHIRP (290 kHz) będzie miała strefę zakłóceń na powierzchni 0,6 m, i nie wykryje w tym obszarze żadnych ryb ani obiektów podwodnych.

Szeroka wiązka CHIRP (100 kHz) będzie miała strefę zakłóceń na powierzchni 0,8 m i nie wykryje w tym obszarze żadnych ryb ani obiektów podwodnych.

Bałagan powierzchniowy w wypadku modelu PRO

Wąska wiązka (290 kHz) będzie miała strefę zakłóceń na powierzchni 0,6 m i nie wykryje w tym obszarze żadnych ryb ani obiektów podwodnych.

Szeroka wiązka (90 kHz) będzie miała strefę zakłóceń na powierzchni 1,3 m i nie wykryje w tym obszarze żadnych ryb ani obiektów podwodnych.

 

Roślinność: Chwastów i roślinność są wyświetlane na zielono, gdy używana jest Klasyczna paleta kolorów.

 

Ławice ryb: echosondy Deeper wyraźnie pokażą ławice ry, które będą przedstawiane jako chmury o różnych kształtach i rozmiarach. Ich dokładny wygląd będzie zależał od liczby ryb i prędkości łodzi, jeśli trollingujesz. Więcej o znajdowaniu ryb przeczytasz tutaj.