Jak określić twardość dna

Zrozumienie, czy dno jest miękkie, czy twarde, może być kluczowe podczas poszukiwania łowiska. W przypadku serii Deeper PRO i CHIRP określenie składu dna jest niezwykle łatwe.

Zalecane ustawienia:

  • Wiązka: Wąska (modele PRO i CHIRP) lub Średnia (modele CHIRP).

Ważne: Nie używaj szerokiej wiązki do określania twardości lub cech dna. Szeroka wiązka nie jest odpowiednia do dokładnego wykrywania cech dna.

  • Czułość: 90-100%, w zależności od tego, jak czysta jest woda. Stopniowo zmniejszaj to ustawienie, aż na ekranie nie będzie bałaganu i małych kropek. Utrzymuj to ustawienie na 100%, jeśli woda jest krystalicznie czysta.
  • Paleta kolorów ekranu: Dzień

Przy ocenie twardości dna należy wziąć pod uwagę 3 czynniki:

  1. Kolor. Żywsze i jaśniejsze kolory oznaczają twardsze dno. W palecie kolorów dziennych twarde dno będzie zawsze wyświetlane w jasnożółtym kolorze. Miękkie dno będzie składało się z ciemniejszych kolorów, zobaczysz więcej niebieskiego i czerwonego.
  2. Grubość linii przedstawiającej dno jest również wskaźnikiem twardości dna, im grubsza linia, tym dno jest twardsze. Śledź również kolor — jeśli dolna linia składająca się z żółtego koloru stopniowo zmienia kolor na czerwony i staje się grubsza — nie oznacza to, że dno jest twardsze w miejscu, które skanujesz. Oznacza to po prostu, że jest grubsza warstwa bardziej miękkiej gleby. Pierwszym czynnikiem do rozważenia powinien być kolor (żółty = twardy, czerwony = średni, niebieski = miękki).

 

Twarde dno:

 

Miękkie dno:

 

3.Drugi zwrot z sonaru. Czasami możesz zobaczyć drugą dolną linię, która rozciąga się poniżej głównej linii. Nazywa się to drugim powrotem sonaru, co wskazuje na bardzo twarde dno. Wiązka sonaru odbiła się od bardzo twardego dna do powierzchni, odbiła się ponownie na dno, odbiła od dna i została przechwycona przez sonar. Jeśli zobaczysz drugi sygnał zwrotny sonaru, zwykle oznacza to, że dno składa się ze żwiru.