Jaka jest różnica między wąską i szeroką wiązką sonaru? (Modele Deeper PRO / PRO + / CHIRP)

Sonary wysyłają impulsy ultradźwięków, aby zlokalizować obiektów. Dźwięk rozchodzi się falami, a nie liniami prostymi. Fale te rozszerzają się w stożkach, stanowiąc się coraz szersze.

Większość sonarów może kontrolować zasięg stożka fali dźwiękowej poprzez zmianę częstotliwości wiązki skanującej. Jest to ważne, ponieważ w różnych sytuacjach połowowych różne wiązki skanujące będą mniej lub bardziej skuteczne.

Skanowanie szeroką wiązką (kąt Deeper PRO / PRO + 55 °; głębszy kąt CHIRP 47 °) jest dobre do szybkiego skanowania dużych obszarów i uzyskiwania ogólnych informacji o rybach, głębokości i strukturze dna, ale dokładność będzie niższa. Szerokie wiązki są również świetne do szybkiego lokalizowania ryb. Skanowanie szeroką wiązką najlepiej sprawdza się na płytszych wodach, ponieważ stożek obejmuje większy obszar, im głębiej skanuje. Oznacza to, że jeśli skanujesz na głębokości 45 stóp / 13,7 m, zobaczysz obiekty na obszarze o średnicy 47 stóp / 14,3 m.

Skanowanie wąską wiązką (kąt Deeper PRO / PRO + 15 °; głębszy CHIRP 7 ° i 16 °) daje dokładniejszy obraz struktury dna, ryb i ich wielkości, ale obejmuje mniejszy obszar. Za pomocą wąskiej wiązki łatwiej jest znaleźć dokładną lokację ryb, a także informacje o dnie (struktura, grubość dna, roślinność). Skanowanie wąską wiązką lepiej sprawdza się również w głębszych wodach, ponieważ stożek nie rozprzestrzenia się tak szeroko.

Rekomendacja: Podczas używania wąskich wiązek na głębokich wodach ważne jest, aby Deeper był stabilny w wodzie i nie kołysał się. Jeśli sonar nie jest stabilny, wpłynie to na jakość obrazu sonaru.

Jeśli fale są szorstkie, lepiej użyć szerokiej wiązki.

Możesz dowiedzieć się więcej o działaniu sonarów i różnych wiązek tutaj.