Czy echosonda Deeper w jakikolwiek sposób odstrasza lub szkodzi rybom?

Jak pokazują ostatnie badania, sonary wojskowe mogą negatywnie wpływać na dzikie zwierzęta morskie, które wykorzystują sonary biologiczne do nawigacji, takie jak delfiny i wieloryby. Jednak bardzo ważne jest, odróżniać wojskowe technologie sonarowe od technologii sonaru echosondy, ponieważ występują duże różnice w częstotliwościach i poziomie wyjściowym.

Sonary wojskowe zwykle działają na częstotliwościach 1 kHz - 10 kHz, co jest bardzo głośno, podczas gdy Deeper działa z częstotliwością 90-290 kHz. Taka częstotliwość dźwięku jest dosłownie niewykrywalna dla ludzi, ssaków morskich i większości gatunków ryb. Większość gatunków ryb wykrywa dźwięki od poniżej 50 Hz do 500, a nawet 1500 Hz. Mniejsza liczba gatunków może wykryć dźwięki z częstotliwością powyżej 3 kHz, podczas gdy bardzo nieliczne mogą wykryć dźwięki z częstotliwością znacznie powyżej 100 kHz.

Mówiąc najprościej - echosondy Deeper i emitowane przez nie ultradźwięki nie wpłyną w żaden sposób na dzikie zwierzęta morskie, nawet jeśli w tym samym czasie pracuje wiele jednostek Deeper, ze względu na bardzo niską moc wyjściową sonaru i częstotliwości, na których pracują.